Jak zrobić domowe masło orzechowe? 6 pysznych kompozycji smakowych
Masło orzechowe to pyszny dodatek do kanapek, owsianek i deserów. Wiele osób docenia jego wszechstronne zastosowanie i wyjątkowe walory odżywcze. Masło z orzechów dostarcza organizmowi witamin, minerałów, cennego tłuszczu i zdrowych kalorii. Taka pasta jest też dobrym źródłem białka. Zamiast kupować gotowe masło orzechowe, sprawdź, jak samodzielnie przygotować je w domowej kuchni!
Jak zrobić domowe masło orzechowe?
Samodzielne przygotowanie pasty z orzechów nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Potrzebujesz tak naprawdę dowolnych orzechów. Naszym zdaniem nie ma znaczenia, czy swoją przygodę z domowymi masłami rozpoczniesz od orzechów ziemnych, włoskich, arachidowych czy pistacjowych.
Istotne jest, abyś posiadał solidny, mocny blender lub malakser. Te o mniejszej mocy oraz tzw. no-name w konfrontacji z orzechami często przepalają się i łamią. W zanadrzu miej też dobrej jakości olej roślinny (gdyby masło było zbyt suche). Przydadzą się, choć nie są konieczne – sól oraz płynny słodzik. W tej roli dobrze sprawdzi się miód, melasa albo syrop klonowy.
Aby przygotować domowe masło orzechowe,
- Oczyść orzechy i obierz je ze skórki, a następnie podpraż na suchej patelni lub w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Po lekkim ostudzeniu przesyp je do misy blendera.
- Następnie przejdź do blendowania. Pamiętaj o tym, by robić co jakiś czas przerwy, by uniknąć przegrzania się urządzenia. Miksuj aż do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodaj odrobinę oleju.
Co zrobić, jeśli przesadziłeś z olejem? Bez paniki! W takiej sytuacji dodaj kilka wybranych orzechów, które zagęszczą krem. Gotowe masło orzechowe przełóż do czystego, suchego, najlepiej szklanego pojemnika i przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Możesz się delektować swoją pastą przez maksymalnie 2 miesiące od momentu jej przygotowania, o ile zapewnisz odpowiednie warunki przechowywania. Zwróć też uwagę na to, by nie zanieczyścić masy przy użyciu brudnych sztućców. Nie znamy jednak osoby, u której masło uchowałoby się tak długo.
Czym się kierować podczas zakupu orzechów na masło?
Do przygotowania masła orzechowego wybierz wysokiej jakości składniki z pewnego źródła. Muszą być przedtem odpowiednio przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, gdyż właśnie w takich warunkach zachowują najwięcej swoich walorów. Wybieraj orzechy, miód i olej od sprawdzonych producentów.
Domowe masło orzechowe - 6 kompozycji
Porada ogólna
Na 200-250 g oczyszczonych orzechów zaplanuj 1-2 łyżeczki tłuszczu. Nie rezygnuj ze szczypty soli, która doskonale podkreśli wyrazisty smak masła orzechowego. Spróbuj też eksperymentować z innymi dodatkami, które znajdziesz w kuchennej szafce. Blenduj składniki na gładką masę przy pomocy blendera ręcznego. Jeśli chcesz aby w maśle znajdowały się kawałki orzechów, wyjmij ich trochę do osobnej miseczki na początkowym etapie rozdrabniania i dosyp na końcu.
Masło orzechowe z pistacjami
Oto przepis dla największych smakoszy, czyli masło orzechowe zrobione z orzechów pistacjowych. 250 g pistacji rozdrobnij z uwzględnieniem wskazówek powyżej. Od Ciebie zależy, czy będą to orzechy solone czy niesolone. My mieszamy je pół na pół. Zawsze wybieramy orzechy prażone, ale możesz użyć też takich nieprażonych. Orzechy połącz z 2 łyżkami oleju słonecznikowego lub innego płynnego tłuszczu roślinnego.
Masło z orzechami nerkowca
Do przygotowania domowego masła orzechowego z orzechów nerkowca będziesz potrzebować kilku garści nerkowców podprażonych przez 10 minut w piekarniku w temperaturze około 180 stopni. Oczywiście alternatywnie możesz też je przygotować na suchej patelni. Aby konsystencja pasty nie była zbyt zbita, dodaj odrobinę oleju kokosowego. Z uwagi na łagodny smak, orzechy nerkowca warto doprawić. Do masy możesz dodać odrobinę esencji waniliowej, szczyptę prawdziwego cynamonu lub dobrej jakości soli, która uzupełni pastę w cenne minerały.
Masło z orzechami włoskimi
Orzechy włoskie to lubiany i łatwo dostępny w Polsce składnik. Z tego względu dziwimy się, masło z nich jest tak mało popularne. Czas to zmienić! Aby pozbyć się gorzkich skórek, trzeba je sparzyć we wrzątku, a następnie obrać. Do orzechów włoskich pasuje olej kokosowy i olej słonecznikowy. Oba dobrze komponują się z pastą o intensywnym smaku. Taka smakowita pasta jest świetnym nadzieniem do naleśników. Warto nią urozmaicić orzechowe crunchy, babeczki, a także marynaty do ryb i mięs. Możesz wypróbować także wyraziste dodatki smakowe i przyprawy takie jak chilli lub cynamon.
Masło z orzechami ziemnymi
Masło orzechowe z orzechów arachidowych to uniwersalna pasta posiadająca wspaniałe wartości odżywcze. Do jej przygotowania potrzebujesz oczywiście dobrej jakości orzeszków ziemnych. My preferujemy te niesolone, ponieważ słone orzeszki dostępne w sklepach są naszym zdaniem przesolone i zbyt tłuste. Podprażone orzechy zblenduj według ogólnej instrukcji. Doskonale komponują się z takimi dodatkami jak ziarenka wyłuskane z laski wanilii, starty cynamon lub suszony imbir. W zależności od tego, jakich składników użyjesz, uzyskasz odrobinę inny smak masła.
Masło z orzechami laskowymi
Przed uprażeniem i zmieleniem orzechów zalej 2 garście orzechów laskowych gorącą wodą, by łatwiej odchodziła od nich skórka. Podczas pieczenia pilnuj, by się nie przypaliły. Do wysokiej miski możesz też dodać uprzednio namoczone daktyle, które nadadzą ciekawego, słodkiego smaku. To masło uwielbiamy zjeść z pastą czekoladową i świeżym, delikatnym chlebem.
Domowe masło migdałowe
Migdały to zdrowe i smaczne orzechy, które warto spożywać regularnie. Porcję blanszowanych migdałów wysyp na patelnię i praż przez 3-4 minuty. Następnie dołóż do nich odrobinę oleju kokosowego i blenduj z przerwami. Dobrym pomysłem jest przygotowanie masy z chrupiącymi kawałkami orzechów. Możesz też urozmaicić smak i konsystencję, dosypując do masła orzechowego z migdałów kopiastą łyżkę wiórków kokosowych lub kakao.
Domowe masło orzechowe dostarczy Ci wiele cennych substancji odżywczych oraz urozmaici Twoją codzienną dietę. Zapamiętaj nasze wskazówki dotyczące jego przygotowywania, by zawsze mieć pod ręką smakowity dodatek do posiłku.