Składniki na pierniki – jakie wybrać, aby osiągnąć pożądany efekt?
Okres przed Bożym Narodzeniem to czas, w którym w wielu domach pieczone są pierniki. Ten smakołyk wielu osobom kojarzy się z wyjątkowym nastrojem świątecznym oraz zapachem, który wypełnia cały dom podczas pieczenia. Jaką wybrać mąkę i dodatki by przygotować dokładnie takie pierniczki, jakie sobie wymarzyliśmy?
Na co zwrócić uwagę, wybierając przepis na pierniczki?
W internecie jest mnóstwo różnorodnych przepisów. Przed przystąpieniem do pieczenia upewnij się, który typ wybrałeś:
- Tradycyjne pierniczki dojrzewające - wypieki, które początkowo są miękkie, potem twardnieją, by nabrać miękkości z czasem. Trzeba je ostudzić i przechowywać w zamkniętej puszce przez około 3 tygodnie. Można je zjeść, powiesić na choince lub podarować komuś w prezencie.
- Szybkie pierniki - nadają się do spożycia zaraz po ostygnięciu. Jeśli przyrządzisz je odpowiednio, będą miękkie od razu po upieczeniu. Oczywiście można je też przechowywać.
Jaką mąkę można użyć do pierników?
Tradycyjne pierniczki świąteczne robione są z mąki pszennej albo z mieszanki mąki pszennej i żytniej. Użycie mąki orkiszowej zamiast pszennej jest również dobrym pomysłem. Charakteryzuje się ona delikatnie orzechowym, słodkim smakiem.
Naszym zdaniem do wypieku pierniczków najlepiej nadaje się mąka pszenna tortowa o niskiej zawartości białka. Sprawia, że są miękkie w środku i delikatne. Ciasto łatwo się wałkuje i wykraja, a ciastka pięknie wyrastają w piekarniku.
Jakie przyprawy dodać do pierników, aby pięknie pachniały świętami?
Czym byłyby pierniczki bez przypraw!. Możesz kupić gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie. W przypadku gotowej mieszanki zwróć uwagę na skład - każda z nich posiada nieco inną kompozycję. Najczęściej używane przyprawy do pierników to cynamon, suszony imbir, gałka muszkatołowa, goździki, kolendra, ziele angielskie, kardamon, anyż czy pieprz. Możesz jednak natknąć się na jeszcze inne dodatki. Naszym zdaniem nie warto kupować przypraw z dodatkiem mąki - nie wiemy co jej dodatek ma na celu, jeśli nie tylko zwiększenie wagi saszetki.
Do pierników na choinkę polecamy dodać większą ilość przypraw - dzięki temu będą roztaczały wokół siebie intensywną, charakterystyczną woń. W przypadku pierników typowo do zjedzenia zachowaj umiar, zwłaszcza w przypadku intensywnych przypraw.
Jaki miód użyć do pierników?
Są różne podejścia. Naturalny miód sprawia, że pierniki są twardsze. W przypadku miodu sztucznego wychodzą bardziej miękkie, ale z czasem zaczynają się kruszyć. Tak to wygląda ze strony praktyczniej. Niektórzy uważają jednak, że pierniki bez miodu, to nie pierniki i za nic nie użyją sztucznego zamiennika. Jeszcze inni zwracają uwagę na cenę - miód naturalny jest znacznie droższy. Inny rozważany aspekt to drogocenne właściwości miodu - podczas pieczenia znikają, więc zdaniem niektórych szkoda używać miodu do jakichkolwiek wypieków.
Jakie składniki będą odpowiednie na zdrowsze pierniki?
Pierniczki to kaloryczne ciastka. Jeśli zależy Ci na stworzeniu wersji fit, musisz zmodyfikować przepis. Mąkę pszenną zastąp mąką razową lub pełnoziarnistą. Innym sposobem jest użycie mieszanki mąk. Cukier biały zamień na cukier trzcinowy lub erytrol. Zamiast masła możesz zastosować olej rzepakowy lub olej z pestek winogron. Takie pierniczki będą się różniły smakiem od tradycyjnych ciasteczek, jednak będą apetyczne i zdrowe.
Czym ozdabiać pierniki?
Domowe ciastka są zawsze smaczne i zdrowe. Warto je pięknie udekorować. Ozdabianie pierników to w wielu domach miła przedświąteczna tradycja. Dzieci i dorośli chętnie dekorują samodzielnie upieczone pierniczki. Najczęściej używa się do tego lukru i gotowych pisaków cukrowych.
Wybierając przepis na lukier zwróć uwagę, jaką barwę i gęstość deklaruje jego autor. Od tego zależy czy Twój lukier będzie śnieżnobiały czy raczej przeźroczysty oraz czy będzie nadawał się do wykonywania misternych wzorków, czy tylko do szybkiego polania.
Robiąc pierniki na choinkę i na prezenty, preferujemy lukier z dodatkiem białka, dzięki temu jest bielutki i pięknie się prezentuje. Kiedy robimy pierniki do zjedzenia, przygotowujemy zwykły lejący się lukier z cukru pudru i wody.
Na wierzch lukru możesz wysypać kolorową posypkę cukrową lub specjalne świąteczne dekoracje cukiernicze - kuleczki, gwiazdki, renifery czy śnieżynki. Z roku na rok ich wybór jest coraz większy. Nie polecamy ich jednak w przypadku pierników typowo do jedzenia - są twarde i bardzo słodkie. Są jak najbardziej jadalne, ale stanowczo lepiej wyglądają niż smakują.
Coroczne pieczenie pierniczków to wspaniała rodzinna zabawa kulinarna. Zaopatrz się w wysokiej jakości mąkę, naturalny miód i aromatyczne przyprawy, by zaskoczyć swoich bliskich i upiec pyszne tradycyjne wypieki na świąteczny stół!