W jaki sposób i jak długo przechowywać domowe przetwory - ogórki, kompoty czy dżemy?
Chrupiący, kiszony ogórek wspaniale komponuje się ze świeżym pieczywem. Jego smak i aromat są nie do podrobienia, a całość zamyka kwaskowy finisz. Z kolei domowe dżemy doskonale nadają się do racuchów czy naleśników. Wekowanie to świetny sposób, żeby cieszyć się ulubionymi warzywami i owocami przez cały rok. Słoiki należy jednak odpowiednio przechowywać – zaraz po zawekowaniu i po otwarciu.
Jak długo można przechowywać zawekowane przetwory?
Wekowanie to jedna z najpopularniejszych metod przetwarzania i przechowywania żywności, która polega na umieszczeniu jej w hermetycznie zamkniętych słoikach, a następnie poddaniu działaniu wysokiej temperatury w celu zabicia drobnoustrojów. Wekowanie przedłuża trwałość żywności, pozwala zachować wartości odżywcze produktów spożywczych, a także ich naturalny smak, kolor oraz teksturę.
Prawidłowo zawekowana żywność może być przechowywana przez 1-2 lata. Ogórki kiszone, pikle oraz buraczki zaleca się wykorzystać do roku od momentu zawekowania. Produkty z cukrem, czyli dżemy, powidła, konfitury oraz kompoty, mogą stać nieco dłużej – nawet 2 lata.
Gdzie przechowywać zawekowane przetwory?
Własnoręcznie przygotowane przetwory należy umieścić w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Niska temperatura, wilgotność i brak promieni słonecznych sprzyjają dłuższemu przechowywaniu. Takie warunki panują np. w spiżarni, piwnicy, a także w szafkach zlokalizowanych w zaciemnionych pomieszczeniach. Optymalna temperatura dla weków to 10-15oC.
Jak długo i gdzie przechowywać otwarte przetwory?
Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli chodzi o to, jak długo można przechowywać przetwory w słoikach po otwarciu. Otwarty słoik powinien trafić do lodówki. Temperatura w jej wnętrzu nie powinna przekraczać 3-5oC, chociaż niektórzy są zdania, że górna granica dla otwartych weków to 4oC. Idealne są do tego lodówki no frost, gdzie wilgotność jest utrzymywana na poziomie około 30-40%.
Jak długo weki po otwarciu mogą być przechowywane w lodówce?
- ogórki kiszone, pikle, buraczki – 2-3 tygodnie;
- kompoty z małą ilością cukru – 1-1,5 tygodnia;
- dżemy, powidła, konfitury – maksymalnie 3-4 tygodnie.
Oczywiście nie jest tak, że jeden dzień po podanym okresie pożywienie zacznie się psuć. Może się jednak zdarzyć, że przestanie się nadawać do spożycia jeszcze wcześniej. Co możesz zrobić, by było odpowiednie do konsumpcji dłużej nawet po otwarciu?
Co zrobić, by otwarte przetwory się nie zepsuły?
- Od razu po użyciu szczelnie zamknij słoik i schowaj go do lodówki.
- Nigdy nie stosuj jednocześnie jednego sztućca do weków i innych produktów (muszą być czyste).
- Nie zmieniaj wilgotności ani temperatury w lodówce.
Pamiętanie o powyższych zasadach może przyczynić się do wydłużenia czasu korzystania z otwartych przetworów. Przetwory w słoikach to świetny sposób na utrzymanie świeżości warzyw i owoców. Wekuj je właściwie i przechowuj w chłodnym, zacienionym i suchym miejscu, a będziesz korzystać z nich ze smakiem!