Bezalkoholowe grzańce - 5 przepisów z całego świata
Na początek ważna uwaga - w większości przypadków nie podajemy konkretnej ilości cukru/miodu, jaką należy użyć, ponieważ jest to kwestia gustu. Z doświadczenia wiemy jednak, że grzańce większości osób smakują najbardziej, kiedy posłodzimy je od serca ;) Kiedy tylko to możliwe, stosujemy miód i dodajemy go gdy napar lekko przestygnie, aby stracić jak najmniej jego dobroczynnych właściwości.
Kinderpunsch – świąteczny napój prosto z Niemiec
Pierwsza propozycja to Kinderpunsch, czyli po polsku poncz dla dzieci. To doskonały zamiennik herbaty, który podkreśli wyjątkowy klimat Świąt Bożego Narodzenia. Proste składniki na grzaniec bezalkoholowy i łatwy przepis to najważniejsze zalety tego napoju.
Składniki:
- szklanka wody,
- 4-5 torebek herbaty owocowej (lub 4-5 łyżek herbaty na wagę)
- pół szklanki cukru lub trochę miodu do smaku,
- odrobinę mielonych goździków (+ kilka całych do dekoracji),
- szczypta mielonego kardamonu,
- laska cynamonu,
- 3 szklanki soku jabłkowego z kwaśnych jabłek lub mieszanki soku jabłkowego i pomarańczowego,
- plasterki z 1 cytryny lub pomarańczy.
Przepis:
Wodę należy umieścić w sporym garnku wraz z cukrem i przyprawami. Doprowadzić do wrzenia, a następnie zaparzyć herbatę. Dodać sok jabłkowy i wymieszać, nie doprowadzając do zagotowania. Dekorować plasterkami z cytryny i goździkami. Jeśli używasz miodu, dodaj go po ostudzeniu napoju. Podawać w temperaturze ok. 35-45 °C.
Tradycyjny polski grzaniec z soku jabłkowego
Wyśmienity sok z polskich jabłek z przyprawami to przykład rozgrzewającego napoju dla dorosłych i dzieci. W przypadku tego grzańca bezalkoholowego przepis również nie należy do skomplikowanych. Warto go spróbować na jarmarkach bożonarodzeniowych, rozgrzewać się nim na spacerach i w zaciszu domowym. Napój nie zawiera wina, dzięki czemu mogą się nim raczyć wszyscy, nawet osoby, które nie spożywają alkoholu.
Składniki:
- 1 l soku jabłkowego lub pomarańczowego,
- 1 szklanka wody,
- 2 laski cynamonu,
- 1-2 szt. gwiazdek anyżu (można pominąć),
- kilka całych goździków,
- 2 małe, kwaśne jabłka pozbawione pestek i pokrojone na ćwiartki lub ósemki,
- grube plastry z połowy pomarańczy,
- miód.
Przepis:
Sok,przyprawy i pomarańcze należy umieścić w rondlu i podgrzać, unikając zagotowania. Grzaniec podawać po lekkim ostudzeniu, osłodzony miodem i udekorowany kawałkami jabłka i laskami cynamonu. Tradycyjny polski grzaniec warto serwować w charakterystycznych kubkach glinianych, w których będzie się pięknie prezentować na świątecznym stole.
Glogg 0%, czyli skandynawski grzaniec bezalkoholowy – przepis
Glogg to tradycyjny skandynawski grzaniec bożonarodzeniowy przyrządzany na bazie czerwonego wina. Oto jego wersja bezalkoholowa, która zachwyca smakiem i bogactwem bakalii. Podaje się go z rodzynkami i migdałami, co nadaje mu charakterystycznego smaku i aromatu. W wersji bezalkoholowej nadaje się do picia przez dzieci i kierowców. Dzięki temu również oni mogą poczuć wyjątkowy świąteczny nastrój rodem ze śnieżnej północy.
Składniki:
- 1 szklanka soku z żurawiny,
- 1 szklanka soku wiśniowego,
- 1 szklanka soku jabłkowego,
- szklanka wody,
- ¼ szkl. cukru,
- 2 torebki czarnej herbaty,
- ½ szklanki rodzynek,
- kilka suszonych fig,
- 2-3 laski cynamonu,
- kilka całych strąków kardamonu,
- kilka goździków,
- 1-2 szt. anyżu gwiazdkowego,
- mały kawałek skórki z pomarańczy,
- ¼ migdałów blanszowanych.
Przepis:
Soki owocowe, owoce suszone i przyprawy zagotować w dużym garnku. Następnie zmniejszyć ogień i przykryć. W drugim garnku zagotować wodę zcukrem. W powstałym płynie zaparzyć herbatę. Po kilku minutach usunąć torebki herbaty i połączyć napar z sokami. Podawać z dodatkiem owoców suszonych i przypraw.
Rosyjski grzaniec z miodem – Sbiten lub Zbiteń
Zbiteń jest ciekawą propozycja na liście, ponieważ oryginalny przepis nie zawiera dodatku alkoholu. Nie jest to więc alternatywa, lecz tradycyjny napar rozgrzewający z dodatkiem miodu pszczelego. Prozdrowotne właściwości tego składnika sprawiają, że jest on popularnym dodatkiem do napojów wzmacniających. W tym przepisie miód należy przegotować, co pozbawia go niektórych cech, jednak sprawia, że napar doskonale rozgrzewa i dodaje wigoru.
Obecność przypraw nadaje słowiańskiemu zbitenowi działanie przeciwzapalne i regenerujące. Do mieszanki można dodać kwiatostan lipy, korzeń prawoślazu,syrop lub sok z malin, jagód lub z cytryny – będzie wtedy idealnym napojem na okres wzmożonej aktywności wirusów powodujących przeziębienie.
Składniki:
- 1 l wody,
- ¼ szklanki miodu lipowego,
- kilka goździków,
- kilka pokruszonych lasek cynamonu,
- kilka ziarenek czarnego pieprzu,
- szczypta suszonego imbiru,
- szczypta mielonej gałki muszkatołowej,
- odrobina dżemu jeżynowego,
- suszona lub świeża mięta i szczypta chilli (opcjonalnie).
Przepis:
W dużym garnku połączyć ze sobą wszystkie składniki. Doprowadzić do wrzenia i zmniejszyć temperaturę, co jakiś czas delikatnie mieszając. Zdjąć z ognia i lekko przestudzić. Ostateczny smak może się nieco różnić w zależności od dodanych składników, dlatego warto je dopasować do indywidualnego gustu.
Masala chai – rozgrzewająca herbata indyjska
Ten przepis z pewnością przypadnie do gustu dzieciom i dorosłym smakoszom. Indyjska Masala chai to słodka, aromatyczna herbata z dodatkiem krowiego mleka i aromatycznych przypraw. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego owocowego grzańca bezalkoholowego – przepis jest prosty, a składniki bez trudu można znaleźć w każdej kuchni.
Składniki:
- około ½ l wody,
- czarna indyjska herbata liściasta Assam (2 płaskie łyżeczki),
- ½ szklanki tłustego mleka,
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego,
- duża szczypta cynamonu,
- szczypta mielonego kardamonu,
- odrobina suszonego imbiru,
- kilka goździków.
Przepis:
Do ½ szklanki wody należy wsypać cukier i przyprawy. Całość doprowadzić do wrzenia. W pozostałej wodzie zaparzyć herbatę zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie przelać razem z ciepłym mlekiem do wody z cukrem i przyprawami. Ponownie zagotować. Podawać w niewielkich szklankach lub glinianych czarkach, delikatnie ostudzone.
Wypróbuj koniecznie nasze przepisy na grzańca bez dodatku alkoholu i przekonaj się, który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu. Przyjemnie rozgrzewające przyprawy, odrobina miodu i ciepła herbata lub sok owocowy to idealne połączenie na długie zimowe wieczory.