Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mąka orkiszowa – właściwości i zalety

2023-08-22
Mąka orkiszowa – właściwości i zalety

Mąka orkiszowa, pozyskiwana z odmiany pszenicy zwanej orkiszem (Triticum spelta), zdobywa coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Jest to cenny składnik o unikalnych właściwościach, które wpływają zarówno na smak potraw, jak i na zdrowie konsumentów. W tym artykule przyjrzymy się zaletom mąki orkiszowej, jej właściwościom zdrowotnym oraz indeksowi glikemicznemu.

Właściwości mąki orkiszowej

Do zalet mąki orkiszowej należą niewątpliwie:

Wysoka zawartość składników odżywczych

Mąka orkiszowa zawiera duże ilości białka, błonnika, witamin (takich jak witamina B2, B3, B6) oraz minerałów (fosfor, magnez, żelazo) w porównaniu do tradycyjnej mąki pszennej. Sto gramów tego produktu dostarcza aż 21% dziennego zapotrzebowania organizmu w zakresie białka oraz aż 30% dziennego zapotrzebowania na błonnik.

Aminokwasy zawarte w ziarnach orkiszu charakteryzują się doskonałą przyswajalnością oraz lepszym składem niż w przypadku pszenicy. Ponadto, zawartość tłuszczów nienasyconych, takich jak kwas oleinowy i linolenowy, również wyróżnia się wyższym poziomem w przypadku orkiszu.

Lepsza tolerancja glutenu

Chociaż orkisz zawiera gluten, niektóre osoby z nietolerancją na ten składnik tolerują go lepiej niż w przypadku tradycyjnej pszenicy. Wynika to z faktu, że gluten obecny w orkiszu wykazuje mniejszą skłonność do wywoływania reakcji alergicznych, co oznacza, że nawet osoby uczulone mogą go spożywać bez większych trudności.

Bogactwo antyoksydantów

Orkisz zawiera fitochemikalia, takie jak lignany i fenolokwasy, które posiadają właściwości antyoksydacyjne, pomagając w zwalczaniu wolnych rodników i redukując ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.

Właściwości zdrowotne mąki orkiszowej

Wspomaganie trawienia

Wyższa zawartość błonnika w mące orkiszowej może pomóc w regulacji trawienia, poprawiając perystaltykę jelit i zapobiegając zaparciom.

Wsparcie dla zdrowia serca

Antyoksydanty zawarte w orkiszu mogą pomagać w utrzymaniu zdrowia serca poprzez neutralizację wolnych rodników, co przyczynia się do redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Kontrola poziomu cukru

Ze względu na lepszą tolerancję niektórych osób na gluten w orkiszu, produkty z mąki orkiszowej mogą wpływać na stabilizację poziomu cukru we krwi.

Kontrola glikemii

Duża ilość błonnika pokarmowego w orkiszu sprzyja kontroli glikemii poposiłkowej.

Mąka orkiszowa – indeks glikemiczny

Przyjrzyjmy się bliżej powiązaniu pomiędzy mąką orkiszową a indeksem glikemicznym, ponieważ jest ono bardzo ważne. Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który określa, jak szybko dany pokarm podnosi poziom glukozy we krwi po spożyciu. Produkty z mąki orkiszowej mają zwykle niższy indeks glikemiczny niż produkty z białej mąki pszennej, co może oznaczać, że powodują one wolniejszy i bardziej stabilny wzrost poziomu cukru we krwi.

Warto zaznaczyć, że w ziarnach orkiszu znajdują się również związki przeciwutleniające, takie jak kwasy fenolowe i karotenoidy. Te cenne składniki mają zdolność ochrony przed negatywnymi skutkami długotrwałego podwyższonego poziomu cukru we krwi, zapobiegając glikacji białek oraz uszkodzeniom śródbłonka naczyń krwionośnych.

Dodatkowo, wyższa zawartość białka i tłuszczu w ziarnach orkiszu, w porównaniu do ziaren pszenicy zwyczajnej, sprzyja lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi, co stanowi istotny atut w kontroli glikemii.

Podsumowując, mąka orkiszowa jest zdrowszym wyborem niż np. mąka pszenna. Z tego powodu dietetycy zalecają wprowadzenie jej do diety na stałe. Osoby z alergią na gluten mogą całkowicie zastąpić mąkę pszenną, jej orkiszową alternatywą.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Mąka orkiszowa TYP 630 jasna 1kg

Mąka orkiszowa TYP 630 jasna 1kg

13,00 zł brutto
13,00 zł / kg brutto
SEMOLINA - Mąka pszenna z pszenicy durum 1kg

SEMOLINA - Mąka pszenna z pszenicy durum 1kg

10,50 zł brutto
10,50 zł / kg brutto
Mąka żytnia TYP 720 pytlowa chlebowa 1kg

Mąka żytnia TYP 720 pytlowa chlebowa 1kg

4,50 zł brutto
4,50 zł / kg brutto
Mąka z tapioki (manioku) 1kg

Mąka z tapioki (manioku) 1kg

15,00 zł brutto
15,00 zł / kg brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 297 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
wszystko ok.
2024-05-14
Polecam
pixel