Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powstaje mąka? Poznaj proces produkcji mąki

2023-05-30
Jak powstaje mąka? Poznaj proces produkcji mąki

Mąka jest jednym z najważniejszych składników w diecie ludzkiej. Stanowi podstawę dla wielu dań, wypieków i potraw na całym świecie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstaje? Proces produkcji mąki jest długotrwały i wbrew pozorom dość skomplikowany. Warto poznać jego tajniki.

Jak powstaje mąka?

Mąka jest produkowana z ziaren zbóż, takich jak pszenica, kukurydza, żyto, jęczmień i wiele innych. Proces rozpoczyna się od wyselekcjonowania odpowiednich ziaren, które muszą spełniać określone normy jakościowe.

Następnym krokiem jest czyszczenie ziaren. Proces ten polega na oddzieleniu zanieczyszczeń od ziaren za pomocą różnych urządzeń, takich jak sita, magnesy i separator grawitacyjny. Czyszczenie ma na celu zapewnienie, że tylko czyste i zdrowe ziarna zostaną użyte do produkcji mąki. Ważne jest, aby ziarna były wolne od zanieczyszczeń, takich jak kamienie, zanieczyszczenia metalowe, pleśnie i inne obce substancje. Ziarno jest suszone, aby zachować jego jakość i zapobiec rozwojowi mikroorganizmów.

Po wstępnym przygotowaniu ziarna są zwykle poddawane procesowi mielenia. Polega ono na rozbiciu ziaren na mniejsze cząstki za pomocą młynów. Istnieją różne rodzaje młynów, takie jak młyny kamienne, młyny wałkowe i młyny tarczowe, które mogą być używane do mielenia ziaren. Każdy rodzaj młyna ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na jakość i właściwości mąki. Wszystkie metody mielenia mają na celu rozdrobnienie ziarna i oddzielenie go od łuski.

jak powstaje mąka pszenna

W przypadku młynków tarczowych, ziarno jest mielone między obracającymi się tarczami, które rozdrabniają je na mniejsze kawałki. Następnie mąka przechodzi przez sito, które oddziela ją od resztek łuski. Ten proces jest stosowany głównie do produkcji mąki z pszenicy.

Młyny rolkowe są bardziej zaawansowane technologicznie. Ziarno jest poddawane działaniu dwóch rolkowych wałków, które mielą je na drobny proszek. Następnie mąka jest przesiewana przez sito, aby oddzielić ją od łuski i innych zanieczyszczeń. Ta metoda jest często stosowana do produkcji mąki pszennej i żytniej.

Młyny kamienne są najstarszą formą mielenia ziarna. Ziarno jest mielone między dwoma kamieniami, które mają na sobie rowki. Proces ten jest powolny i wymaga więcej czasu, ale uważa się go za najlepszy sposób na zachowanie wszystkich składników odżywczych i smaku ziarna. Mąka produkowana w ten sposób jest popularna wśród zwolenników zdrowej żywności.

Po odpowiednim mieleniu, mąka jest pakowana i gotowa do sprzedaży. Może być przechowywana przez dłuższy czas, pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków przechowywania, takich jak niska wilgotność i temperatura.

mąka pełnoziarnista jak powstaje

Proces produkcji mąki – co jeszcze musisz wiedzieć?

Z ziarna możemy otrzymać nie tylko mąkę, ale również otręby. W pierwszym przypadku rozdrabniane jest bielmo ziarna, które następnie poddaje się czyszczeniu z otrębów. W drugim przypadku rozdrabnia się okrywę nasienną oraz zarodek ziarna. Dietetycy są zdania, że mąka z domieszką otrębów jest bardziej wartościowa, ponieważ zawiera więcej błonnika.

Podobnie zdrowsza będzie ciemna mąka, która powstaje przez rozdrobnienie całego ziarna. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w okrywie znajduje się więcej cennych składników mineralnych. Z kolei jasne typy mąki uzyskuje się przez oczyszczenie zmiażdżonych ziaren z produktów przejściowych.

Jakie są typy mąki?

Na mące znajdziesz oznaczenia, które informują, ile tzw. popiołu zawiera dany produkt. Nie chodzi oczywiście o taki popiół jak w ognisku – tym mianem określa się po prostu substancje mineralne. I tak, mąka pszenna tortowa to typ 450, co oznacza, że zawiera 0,45% popiołu. Z kolei mąka żytnia razowa to typ 2000, czyli udział popiołu w niej wynosi 2%. Z dietetycznego punktu widzenia, im wyższy typ mąki, tym większe właściwości zdrowotne.

Każdy typ mąki będzie spełniał inne, kulinarne zadanie. Należy pamiętać, że jasna mąka, jako ta lżejsza, lepiej nadaje się do ciast, tortów, wypieków lub idealnych naleśników, które mają być puszyste.

kłosy pszenicy - produkcja mąki

Z czego jest mąka?

Mąkę produkujemy głównie z ziaren zbóż. Najpopularniejszymi rodzajami zbóż, z których pozyskuje się mąkę, są pszenica, żyto, jęczmień, owies oraz kukurydza.

Warto pamiętać, że mąka dostępna na rynku może być różnego rodzaju. Istnieje mąka biała, oczyszczona, a także pełnoziarnista.

  • Mąka biała jest najbardziej popularna i najczęściej stosowana w kuchni. Jest oczyszczona z większości błonnika i składników odżywczych, dlatego nie jest tak zdrowa jak mąka pełnoziarnista.
  • Mąka pełnoziarnista jest produkowana z całego ziarna, wraz z jego łuską, co sprawia, że jest bardziej wartościowa żywieniowo i bogata w błonnik, witaminy i minerały.

Mąka może być również wzbogacana o różne składniki, takie jak żelazo, kwas foliowy czy witaminy. Wiele krajów ma również specjalne przepisy dotyczące produkcji mąki, które określają minimalne wymagania jakościowe i dodatki do niej.

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowe odżywianie, coraz popularniejsza stają się mąki alternatywne, takie jak mąka migdałowa, kokosowa czy jaglana. Są one często stosowane przez osoby na dietach bezglutenowych lub poszukujące alternatyw dla tradycyjnej pszenicy.

Mąka jest nieodłącznym składnikiem wielu potraw i produktów, które spożywamy na co dzień. Proces jej produkcji jest skomplikowany i różni się w zależności od rodzaju młyna i ziarna, z którego jest produkowana. Wybór odpowiedniej mąki zależy od naszych preferencji smakowych, potrzeb dietetycznych i sposobu, w jaki będziemy jej używać w kuchni.

Pamiętajmy, że mąka jest bogatym źródłem energii i składników odżywczych, dlatego warto wybierać te produkty, które są jak najmniej przetworzone i zachowują jak najwięcej wartości odżywczych. Odpowiednio dobrana mąka może być smacznym i zdrowym elementem naszej codziennej diety.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Mąka pszenna TYP 450 tortowa 1kg

Mąka pszenna TYP 450 tortowa 1kg

5,46 zł brutto
5,46 zł / kg brutto
Mąka orkiszowa TYP 630 jasna 1kg

Mąka orkiszowa TYP 630 jasna 1kg

14,70 zł brutto
14,70 zł / kg brutto
Mąka pszenna TYP 00 do pizzy 1kg

Mąka pszenna TYP 00 do pizzy 1kg

11,45 zł brutto
11,45 zł / kg brutto
SEMOLINA - Mąka pszenna z pszenicy durum 1kg

SEMOLINA - Mąka pszenna z pszenicy durum 1kg

10,50 zł brutto
10,50 zł / kg brutto
Mąka żytnia TYP 720 pytlowa chlebowa 1kg

Mąka żytnia TYP 720 pytlowa chlebowa 1kg

5,15 zł brutto
5,15 zł / kg brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 269 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-07
,
2024-04-02
Zamówione produkty zostały nadane w dniu zamówienia i dotarły następnego dnia. Wszystko zgodne z opisem. Polecam.
pixel