Kuchnia zero waste – sprawdzone patenty na organizację
Ciężko wyobrazić sobie życie bez jednorazowych, plastikowych opakowań, prawda? A czy wiesz, że produkcja sztucznego tworzywa ruszyła na taką skalę dopiero w latach 50. ubiegłego wieku?
To niecałe siedemdziesiąt lat, w trakcie których zdążyliśmy nie tylko przyzwyczaić się do wygody jednorazówek, ale też stworzyć takie „cuda”, jak składająca się głównie z plastiku, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci.
Szacuje się, że jej powierzchnia zajmuje 1,6 mln metrów kwadratowych. Dla porównania: Polska ma 322 575 km2, co oznacza, że oceaniczne śmieci są mniej więcej pięć razy większe niż nasz kraj. To działa na wyobraźnię!
Jak zorganizować kuchnię zero waste?
Na szczęście relację z plastikowymi odpadami da się poukładać. Jako jednostka nie dasz rady rozwiązać problemu pięciu plastikowych Rzeczypospolitych, dryfujących gdzieś pomiędzy Kalifornią a Hawajami – tym niech się martwią wielcy tego świata. Ty zajmij się swoją kuchnią – zacznij od dobrego namysłu i reorganizacji.
Organizacja kuchni – podstawy
Pomyśl o swoich śmieciach
Zanim zaczniesz zmniejszać ilość zużywanych plastikowych opakowań, zadbaj o prawidłową segregację tego, co aktualnie produkujesz. Zajrzyj na stronę internetową firmy, która odbiera śmieci w Twojej gminie. Tam z pewnością znajdziesz wskazówki odnośnie tego, jak poprawnie je wyrzucać. To bardzo ważne, dzięki Twoim staraniom plastikowe butelki i inne opakowania będą miały szansę zostać przetworzone i wykorzystane ponownie.
Rób recykling
Zanim wyrzucisz jakieś plastikowe opakowanie, zastanów się, czy nie możesz go do czegoś wykorzystać. Internet jest pełen przepisów DIY na rozmaite przydatne rzeczy. Inspiracji możesz też szukać w starszym pokoleniu: kto zaznał goryczy rozczarowania po znalezieniu w zamrażarce zapasów koperku w opakowaniu po lodach, ten wie, co mamy na myśli.
Myśl jak babcia także przy planowaniu posiłków
Kontynuuj tradycje pomidorowej na drugi dzień po rosole, szukaj przepisów na zapiekanki z resztek. Rób zakupy spożywcze tak, by jak najwięcej produktów pasowało do siebie i zużywaj je do końca. Kuchnia zero waste to także taka, w której nie marnuje się jedzenia.
Przechowywanie zapasów
Zastanów się nad sposobami na przechowywanie zapasów suchej żywności, takiej jak np. mąki, płatki, kasze czy bakalie. Jeżeli zechcesz kupować produkty na wagę lub w papierowych opakowaniach (o czym więcej napiszemy w dalszej części artykułu), konieczne będzie zorganizowanie systemu wygodnych i funkcjonalnych pojemników.
Akcesoria i gadżety do kuchni zero waste
Własny kubek do kawy
Jak ludzkość radziła sobie przed wynalezieniem plastiku? Mniej więcej tak samo jak teraz: używając produktów wielorazowych. Myślisz, że designerskie kubki i butelki termiczne to wynalazek współczesności? A pamiętasz podróże z babcią pociągiem i herbatę w termosie? Nie namawiamy Cię oczywiście do noszenia ze sobą kawy w staroświeckim, ciężkim termosie, ale może znajdziesz odpowiedni dla siebie kubek termiczny? Niektóre kawiarnie oferują rabaty, jeżeli poprosisz o przygotowanie napoju do własnego naczynia.
Filtry i wielorazowe butelki
Jakie jeszcze gadżety mogą się przydać w kuchni zero waste? Dzbanek filtrujący wodę z kranu pomoże pozbyć się plastikowych butelek. W kuchennej szafce warto mieć też kilka porządnych, wielorazowych butelek - najlepiej szklanych. Wiemy jednak, że w wielu sytuacjach mogą być one za ciężkie. W takiej sytuacji postaw na atestowane, solidne plastikowe butelki, które posłużą wiele lat.
Mycie naczyń
Plastikowe zmywaczki i gąbeczki zastąp bawełnianymi myjkami i solidnymi, drewnianymi szczotkami.
Środki czystości DIY
Jeżeli chodzi o utrzymywanie czystości, większość spraw doskonale załatwisz przy pomocy wody z octem, kwasku cytrynowego i sody. Jeżeli kusi Cię ten pomysł, zaopatrz się w wielorazowe butelki ze spryskiwaczem lub nie wyrzucaj tych, które już masz – wykorzystaj je ponownie!
Biodegradowalne worki na śmieci, metalowe słomki, słoiki i słoiczki – gadżetów, którymi otrzesz łzy żalu po rozstaniu z jednorazowym plastikiem, jest sporo. Jednak warto zastanowić się trzy razy przed ich zakupem – może da się pozyskać jakąś rzecz z drugiej ręki? Ograniczenie niepotrzebnych zakupów jest jak najbardziej w duchu filozofii zero waste!
Jak planować posiłki i kupować jedzenie, aby być zero waste?
Drugim filarem, na którym opiera się filozofia zero waste w kuchni, jest przygotowywanie posiłków. Mamy tu na myśli nie tylko sprytne komponowanie jadłospisów, ale także odpowiedzialne podejście do kwestii domowego zaopatrzenia. To, w jaki sposób robisz zakupy i w co pakujesz półprodukty, ma znaczenie dla środowiska: zarówno w skali mikro, jak i globalnej.
Planuj i rób listę
Czy jeszcze kogoś trzeba przekonywać do chodzenia na zakupy z wcześniej przygotowaną listą? To rozwiązanie pozwoli nie tylko oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Spisując produkty do kupienia na cały tydzień, możesz od razu zaplanować następujące po sobie posiłki tak, by zużywać wszystkie aktualnie otwarte produkty – bez marnowania resztek żywności.
Zwracaj uwagę na opakowania i kupuj na wagę
Zwracaj uwagę na opakowania! Chodź do sklepu z własnymi woreczkami i pojemnikami i kupuj produkty na wagę bezpośrednio do nich. Zacznij od małych rzeczy: na początku możesz zabierać ze sobą uszyte z firanek woreczki na owoce i warzywa. Z czasem zauważysz, że jest to o wiele bardziej wygodne! Pamiętasz, jak kilka lat temu wszyscy kręcili nosem na stopniowe wycofywanie się sklepów z foliowych jednorazówek? Dzisiaj większość z nas wybiera się na zakupy z własną siatką.
Skracaj łańcuchy dostaw – kupuj lokalnie lub online
Filozofia zero waste dotyczy nie tylko śmieci i naszych domowych zasobów: można o niej mówić także w kontekście surowców globalnych. Patrząc z tak dużej perspektywy, ma znaczenie to, czy zaopatrujesz się u lokalnych dostawców, czy w dużych sklepach, które często ściągają towar z drugiego końca świata. Jeżeli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do skracania łańcuchów dostaw, zamień zakupy w markecie na osiedlowy ryneczek lub zamawiaj towary bezpośrednio od dostawców.
Zakupy online też mogą być zero waste!
Preferujesz większe zakupy online? Zapraszamy do naszego sklepu Ale-Młyn! Na naszej stronie internetowej znajdziesz towary od sprawdzonych zagranicznych i polskich przedsiębiorców. Dokładamy starań, by używać jak najmniej plastikowych opakowań i ograniczyć liczbę pośredników na drodze między producentem a klientem.
Razem możemy zadbać o redukcję śladu węglowego, ograniczenie zużycia paliwa, a w efekcie zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zainspirujesz się do zmiany chociaż jednego nawyku. Pamiętaj, że w tym przypadku „mniej” oznacza „więcej”! Nie zniechęcaj się mnogością tematów! Na początek spróbuj wprowadzić jeden, czy dwa nowe nawyki, a potem – w miarę swoich możliwości – dołączaj kolejne. Powodzenia!