Naleśniki z mąką pełnoziarnistą – 5 błędów, które popełniasz
Jeśli jeszcze nie przyrządzałeś naleśników z mąki pełnoziarnistej, to musisz wiedzieć, że warto wprowadzić je do diety. Mąka z całego ziarna posiada wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. Zdarza się jednak, że mimo najlepszych chęci zdrowsze naleśniki nie wychodzą – są za twarde, rozpadają się, nie smakują tak, jak powinny. Podpowiadamy jak w prosty sposób uniknąć tych błędów.
Dlaczego warto robić naleśniki z mąką pełnoziarnistą?
Mąka pełnoziarnista powstaje z całego ziarna zboża, które zachowuje wszystkie składniki odżywcze i błonnik. Przekłada się to na wiele korzyści zdrowotnych. Włączenie mąki pełnoziarnistej do diety pomaga w utrzymaniu prawidłowego trawienia i zapobiega zaparciom. Ponadto, dzięki obecności zarodka, mąka pełnoziarnista dostarcza organizmowi ważnych składników odżywczych, takich jak witamina E, witaminy z grupy B, minerały (magnez, cynk, żelazo) oraz zdrowe tłuszcze, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto przyrządzać dietetyczne naleśniki z mąką pełnoziarnistą, jest zawarty w niej błonnik. Przyczynia się on do regulacji poziomu cukru we krwi, pomaga w kontrolowaniu wchłaniania glukozy, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą lub predyspozycjami do cukrzycy.
Naleśniki z mąki pełnoziarnistej – jak je przygotować?
Wiele osób chciałoby przyrządzić zdrowszą wersję tradycyjnych naleśników z białej mąki tortowej. Sam przepis wydaje się prosty, bowiem na dwie osoby potrzebujemy:
• 1,5 szklanki mąki pełnoziarnistej,
• 2 jajka,
• 1,5 szklanki mleka,
• łyżkę oleju,
• szczyptę soli i cukru.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy lub miksujemy, a następnie smażymy na patelni. Mimo to zdarza się, że naleśniki z mąki pełnoziarnistej nie zawsze się udają. Dlaczego tak jest? Być może popełniasz jeden z popularnych błędów w ich przygotowaniu:
1. Niewłaściwe proporcje mąki pełnoziarnistej w stosunku do innych składników
Nie każdy wie, że mąka pełnoziarnista wchłania więcej płynu. Jeśli nie dostosujemy proporcji, możemy mieć problem ze zbyt gęstą konsystencją ciasta. Powinna ona przypominać śmietanę. Ten błąd na szczęście łatwo naprawić. Wystarczy dodać więcej mleka lub odrobinę wody.
2. Smażenie ciasta od razu po przygotowaniu
Naleśniki z mąki pełnoziarnistej będą lepsze, jeśli po przygotowaniu ciasta, odstawimy je na 15 do 20 minut. W ten sposób pozwolimy mu napęcznieć, a zdrowsze naleśniki będą smaczniejsze.
3. Niewłaściwa technika smażenia
Przygotowując naleśniki z mąki pełnoziarnistej, musisz pamiętać, że często wymagają one niższej temperatury i dłuższego czasu smażenia niż te z białej mąki. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju patelni i ognia, który posiadasz w swojej kuchence. Po kilku próbach na pewno dojdziesz do wprawy.
4. Niewłaściwe proporcje soli i cukru
Mąka pełnoziarnista ma bardziej wyrazisty smak niż biała. Zanim więc uzyskamy satysfakcjonujący efekt, prawdopodobnie będziemy musieli wypróbować różne proporcje soli i cukru.
5. Używanie wyłącznie mąki pełnoziarnistej
Początkujący powinni zacząć przyrządzanie naleśników z mąki pełnoziarnistej od zmieszania jej z białą mąką. Z każdą kolejną próbą można zmieniać proporcje do momentu, aż nabierzemy wprawy i uzyskamy najlepszy efekt.
Z czym podawać naleśniki pełnoziarniste?
Naleśniki pełnoziarniste mogą wyjść nieco bardziej suche i zwarte od tych tradycyjnych. Z tego względu warto postawić na wyraziste w smaku, mokre dodatki. Doskonale równoważą smak i sprawiają, że finalnie takie danie jest równie pyszne, a jednocześnie bardziej sycące. My dodajemy do nich pasty orzechowe np. z pistacji czy migdałów, kwaskowe konfitury, np. malinowe czy wiśniowe, miody z dodatkami oraz owoce w syropach.