Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przechowywać mąkę? 5 błędów, które popełniasz

2023-08-21
Jak przechowywać mąkę? 5 błędów, które popełniasz

Właściwe przechowywanie mąki ma ogromne znaczenie dla utrzymania jej jakości, a także smaku potraw. Często pomijamy jednak ten aspekt i popełniamy pewne błędy, które mogą sprawić, że produkt w krótkim czasie będzie się nadawał do wyrzucenia. W tym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo przechowywać mąkę w domu.

Dlaczego sposób przechowywania mąki jest tak istotny?

Mąka jest podatna na wpływ wilgoci, temperatury i światła. Są to czynniki, które w dużym stopniu mogą wpłynąć zarówno na jakość, trwałość, jak i aromat produktu. W pośredni sposób będzie się to przekładało na udane – lub nie – wypieki. Niewłaściwe warunki przechowywania mogą prowadzić do rozwoju pleśni, owadów lub utraty jakości smakowej i tekstury mąki.

Wielu świadomych konsumentów, którym zależy na najwyższej jakości produktów, kupuje mąkę bezpośrednio w małych manufakturach, młynach czy sklepach ze zdrową żywnością. Można w nich dostać mąkę, która powstała z lokalnych upraw zbóż, dostarczaną przez rolników dbających o wysoką jakość produkcji oraz samego wyrobu. Niestety, jeśli nie wiemy, jak przechowywać mąkę, sprawimy, że będzie ona traciła swoje walory.

Przechowywanie mąki - 5 najczęstszych błędów

1. Pozostawianie mąki w oryginalnym opakowaniu

Nie wszystkie opakowania nadają się do dłuższego przechowywania. Wiele rodzajów mąki jest sprzedawanych w papierowych opakowaniach, które nie są szczelnie zamknięte. Wilgoć i powietrze mogą łatwo wnikać do produktu, a to skraca jego trwałość i wpływa na jakość.

2. Niewłaściwe pojemniki na mąkę

Nie wystarczy także przesypać mąkę do pierwszego lepszego pudełka. Umieszczanie jej w pojemniku, który nie jest szczelnie zamknięty, może prowadzić do kontaktu z wilgocią i powietrzem. Pojemnik do przechowywania mąki powinien być szklany lub plastikowy, żeby zapewnić odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zastanawiasz się, w czym przechowywać mąkę, dobrą opcją jest także opakowanie zamykane hermetycznie. To najlepszy wybór dla osób, które zastanawiają się, jak przechowywać mąkę, aby zabezpieczyć ją przed molami.

3. Niewłaściwe miejsce przechowywania mąki

Mamy już odpowiedni pojemnik do przechowywania mąki, warto teraz zadbać o samo miejsce. Najlepiej, aby nie było ono narażone na duże wahania temperatury. Odpadają więc szafki i szuflady umieszczone blisko piekarnika lub kuchenki. Chłodne, ciemne i suche miejsce to najlepsze warunki do przechowywania mąki.

4. Brak oznaczeń daty

Dobry produkt powinien posiadać wyraźną datę przydatności do spożycia. Możesz także samodzielnie oznaczyć na opakowaniu datę zakupu, aby móc śledzić jej trwałość. Zastanawiasz się, jak długo przechowywać mąkę? W temperaturze pokojowej i odpowiednim pojemniku wytrzyma ona około 12 miesięcy. Mąkę można także trzymać w lodówce, a nawet zamrozić – wówczas będzie zdatna do spożycia przez dwa lat. To najlepszy sposób na długoterminowe przechowywanie mąki.

5. Narażanie mąki na kontakt z innymi produktami

Mąka może łatwo absorbować zapachy i aromaty innych produktów. Unikaj przechowywania mąki w pobliżu silnie pachnących produktów, takich jak cebula czy przyprawy. Przed umieszczeniem nowej porcji mąki w pojemniku, upewnij się także, że jest on czysty i suchy. Resztki starej mąki mogą wpłynąć na jakość nowej partii.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Mąka pszenna TYP 450 tortowa 1kg

Mąka pszenna TYP 450 tortowa 1kg

5,46 zł brutto
5,46 zł / kg brutto
Mąka pszenna TYP 750 chlebowa 1kg

Mąka pszenna TYP 750 chlebowa 1kg

5,46 zł brutto
5,46 zł / kg brutto
Mąka kokosowa 1kg

Mąka kokosowa 1kg

13,13 zł brutto
13,13 zł / kg brutto
Mąka orkiszowa TYP 630 jasna 1kg

Mąka orkiszowa TYP 630 jasna 1kg

14,70 zł brutto
14,70 zł / kg brutto
Mąka pszenna TYP 00 do pizzy 1kg

Mąka pszenna TYP 00 do pizzy 1kg

11,45 zł brutto
11,45 zł / kg brutto
SEMOLINA - Mąka pszenna z pszenicy durum 1kg

SEMOLINA - Mąka pszenna z pszenicy durum 1kg

10,50 zł brutto
10,50 zł / kg brutto
Mąka żytnia TYP 720 pytlowa chlebowa 1kg

Mąka żytnia TYP 720 pytlowa chlebowa 1kg

5,15 zł brutto
5,15 zł / kg brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 269 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Wszystko było ok produkt ładnie zapakowanym dostawa tak jak była określoną przy zamówieniu..Polecam będę w przyszłości zamawiać u Tego dostawcy
2024-03-19
Polecam!!!
pixel